OpenSped

Fracht • Spedycja • Logistyka

Transport koleją

Transport kolejowy stale się rozwija, a uruchomiony Nowy Szlak Jedwabny z Chin do Polski jest doskonałym przykładem tego, że tego typu przewozy mają przed sobą wielką przyszłość i stają się niezwykle ważną alternatywną dla innych środków lokomocji. Na korzyść kolei przemawiają i kwestie finansowe, i czas realizacji zleceń. Tą drogą można przewozić nawet bardzo duże ładunki.

Koszty spedycji kolejowej

Transport kolejowy najsilniej konkuruje z morskim, ale już na samym początku należy założyć, że oba są dedykowane zupełnie innym odbiorcom. Ci, którzy cenią czas, będą zainteresowani usługami, jakie w pakiecie ma spedycja import eksport – spedycja kolejowa. Ci, dla których rzetelność realizacji zleceń i skuteczność jest najważniejsza, wybiorą statki. Oczywiście jeden i drugi aspekt dość mocno wpływa na koszty transportu kolejowego. Sama spedycja szynowa poza przewozem obejmuje cały szereg działań takich jak obsługa celna, przeładunki, magazynowanie, przygotowanie niezbędnej dokumentacji, a czasem również dystrybucja.

Co przewozi się koleją?

Transport szynowy realizowany jest przy wykorzystaniu specjalnych pociągów. W przewozach międzynarodowych należy pamiętać też o tym, że są kraje, które mają zupełnie inne parametry, gdy chodzi o szerokość torów, co wpływa na czas realizacji zlecenia i całą logistykę związaną z przeładunkami. Poza tym ładunki należy dostarczyć na terminal kolejowy i najczęściej w tym celu wykorzystuje się transport drogowy. Podobnie procedura wygląda przy rozładowaniu pociągu. Oczywiście takie dodatkowe usługi wydłużają termin realizacji całego zlecenia. Koleją przewożone są różnego rodzaju ładunki takie jak węgiel, paliwa, zboża.

Transport kolejowy z Chin

Spedycja kolejowa z Chin, Mongolii, Kazachstanu cieszy się największą popularnością. Otwarcie Nowego Szlaku Jedwabnego z pewnością w dalszym ciągu będzie wpływać na rozwój tej trasy, szczególnie że nie generuje ona konieczności przeładunku towarów na granicy. Sama wycena spedycji kolejowej będzie uzależniona od wagi i wymiarów, a do kalkulacji przyjmuje się wartość wyższą. Co istotne, transport kolejowy z Chin realizowany jest w ciągu 14 dni, co jest niewątpliwie ważnym argumentem dla tych wszystkich, dla których istotne są terminowe dostawy.

Konwencjonalny transport kolejowy

Samą usługę można podzielić na transport kolejowy konwencjonalny, który stanowi przede wszystkim przewozy pełnowagonowe, które sprawdzają się w dostawach niemalże każdego towaru. Najczęściej wykorzystuje się go przy wysyłkach na duże odległości surowców płynnych i stałych czyli węgla, rudy, stali, paliw, cieczy, artykułów chemicznych. Transport kolejowy kontenerowy to specjalne platformy, na których umieszcza się charakterystyczne pojemniki. Takie przewozy multimodalne najczęściej realizowane są z portów w Gdyni i Gdańsku oraz oczywiście w innych europejskich terminalach morskich. Poza tym w ofercie spedytorów znaleźć można również transport kolejowy drobnicowy. Pozwala on przesłać niewielkie paczki między terminalami, a co za tym idzie wykorzystuje regularne połączenia kolejowe. To opcja zdecydowanie tańsza niż zlecenia lotnicze. W ten sposób dostarcza się listy, palety i przesyłki kurierskie.