OpenSped

Fracht • Spedycja • Logistyka

Fracht i spedycja lotnicza

Najdroższy, ale też najszybszy jest fracht lotniczy. To z pewnością opcja dla tych wszystkich, dla których priorytetem jest czas, choć trzeba przyznać, że duża konkurencja na rynku sprawiła, że dysproporcje cenowe się zmniejszają. Na te trendy wpływ ma zarówno rozwój branży, jak i coraz większe możliwości w zakresie transportu multimodalnego.

Spedycja lotnicza dla biznesu

Nie ulega wątpliwości, że najczęściej spedycja lotnicza wykorzystywana jest przez przedsiębiorców, dla których jest często szansą, by rozwijać swoje usługi lub sprzedawać produkty na całym świecie. Rozbudowują się również porty lotnicze i terminale Cargo, stając się doskonałą bazą dla całego sektora.

Jak działa spedycja lotnicza?

Transport lotniczy przede wszystkim realizowany jest w jak najkrótszym możliwym czasie. Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo, a same ładunki nie są narażone ani na zniszczenia, ani na kradzież. Spedytor wie, że dla klienta czas to pieniądz, dlatego w zakresie jego obowiązków znajduje się znalezienie optymalnego połączenia, a także dostosowywanie usługi do potrzeb nadawcy i odbiorcy. Poza samym transportem lotniczym spedycja obejmować będzie również szereg innych działań takich jak obsługa celna, przygotowanie dokumentacji, magazynowanie towarów czy też organizacja przeładunków. Jednym z ważniejszych elementów transportu multimodalnego staje się również dowóz drogowy we wskazane miejsce. Dzięki temu spedytor może zaplanować usługę w systemie door-to-door zarówno małych przesyłek, ja i dużych ładunków.

Jakie towary można nadawać transportem lotniczym?

Ograniczenia w transporcie lotniczym przede wszystkim obejmują wielkość i wagę samej przesyłki. Najważniejszym parametrem staje się wysokość i na tarasach europejskich może ona wynosić maksymalnie 75 centymetrów, na transatlantyckich 160 cm, w samolotach Cargo – 220 cm. Ten aspekt będzie również istotny przy wycenie transportu lotniczego, ponieważ wówczas bierze się pod uwagę przelicznik objętości 1 m³ = 167 kg. Wystarczy sprawdzić w intuicyjnym kalkulatorze przewozów lotniczych, że w przypadku małej przesyłki nie zapłacimy dużo więcej niż za transport morski, a czas realizacji zlecenia będzie krótszy. Transport lotniczy Cargo jest realizowany w systemie door-to-door lub z lotniska do lotniska. W ten sposób przewożone są również listy, dokumenty, paczki.