OpenSped

Fracht • Spedycja • Logistyka

Międzynarodowy fracht morski kontenerowy

Jedną z alternatywnych dróg przewozu ładunków staje się fracht morski. Przede wszystkim jest to opcja bezpieczniejsza i bardziej ekologiczna niż transport drogowy. Poza tym niezwykle ważnym kryterium staje się cena. W przeciwieństwie do przewozów lotniczych morskie praktycznie nie mają ograniczeń, gdy chodzi o maksymalne wymiary przesyłek.

Zalety transportu morskiego kontenerowego

Transport morski stale zyskuje na popularności. Przede wszystkim jest to związane z koniecznością przewozu coraz większej ilości dużych ładunków. W tym wypadku porty morskie doskonale spełniają swoje zadania. Poza tym coraz większe jest zapotrzebowanie na usługi intermodalne, które korzystają z różnych środków transportu, najczęściej łącząc spedycję morską z drogową lub kolejową. Takie rozwiązanie pozwala dostarczać towary w każdy rejon świata.

Do najważniejszych zalet transportu morskiego należy to, że można dotrzeć nim wszędzie, choć oczywiście w wielu wypadkach będzie wymagał on wsparcia samochodami lub koleją, a także przygotowanej infrastruktury portowej. Z drugiej strony nawet słabo rozwinięte kraje, które mają dostęp do akwenów wodnych, są w stanie przyjąć ten rodzaj transportu. Historycznie rzecz biorąc, to również najstarszy sposób przewożenia dużych ładunków, co determinowało to, że kraje i miasta z dostępem do akwenów wodnych rozwijały się najszybciej.

Transport morski dla dużych ładunków

Przede wszystkim spedycja morska obejmuje przewóz dużych ładunków. W tym celu bardzo często wykorzystuje się transport kontenerowy, a sam statek jest w stanie przyjąć ich największą ilość spośród środków komunikacji. Poza tym przewóz morski obejmuje również mniejsze ładunki i drobnicę. Będą to towary stałe, pożywienie, płyny, paliwa, a nawet zwierzęta. Oczywiście do specyfiki ładunku spedytor morski dobiera konkretny rodzaj statku. Do wyboru są drobnicowce, masowe, tankowce czy kontenerowce.

Ile kosztuje spedycja morska?

Cena transportu morskiego jest jego największą zaletą. Jest tańszy niż inne sposoby, choć warto pamiętać o tym, że jest bardziej czasochłonny. Koszty spedycji morskiej wynikają przede wszystkim z możliwości jednorazowego transportowania dużej ilości ładunków. Poza tym statek to gwarancja bezpieczeństwa. Ładunek nie jest narażony na kradzież, a wypadki zdarzają się bardzo sporadycznie. Dlatego właśnie fracht morski to ponad 80% całego światowego handlu, co generuje przychody statków w granicach 5% światowego handlu. Spedycja poza samym transportem oferuje również magazynowanie, obsługę celną i szereg innych działań ułatwiających zarządzanie ładunkami. Oczywiście w przewozach door-to-door wykorzystywane są również inne środki transportu.

Kontenery w transporcie morskim

Na przykład transport morski z Chin do Polski i do Chin z Polski wiąże się z pokonaniem bardzo dużej odległości. Jest również najatrakcyjniejszy cenowo, choć zajmuje dużo czasu. Sam fracht morski będzie oznaczać ładunek i opłatę za przewóz. W tym aspekcie należy wziąć pod uwagę fakt, że koszt przewozu kontenerów będzie zależny od ich wagi, ilości, a tym samym zajmowanej powierzchni. Ponadto na cenę wpływają również takie parametry jak rodzaj i wartość towaru. By oszacować koszty frachtu morskiego, spedytorzy udostępniają dedykowane kalkulatory transportowe. W nie wpisuje się port załadunku i wyładunku towarów, ilość i objętość kontenerów, a także częstotliwość przewozów. Kontenery to najczęściej wybierany sposób transportu. Najczęściej wykorzystuje się je we frachcie morskim, choć oczywiście przewozi się je również innymi środkami lokomocji.